SPA – co tak naprawdę oferuje?

Słowo spa przywołuje obrazy długich dni wypełnionych kąpielami błotnymi i lekcjami medytacji, znakomicie przygotowaną kuchnią i pachnącymi gajami eukaliptusowymi. Ale zdają się być wszędzie: centra handlowe, hotele.. Salony z jednym stołem do masażu reklamują swoje usługi jako właśnie uzdrowiskowe.

Znaczenie słowa

Po pierwsze, nikt nie reguluje używania słowa tego słowa aby każdy mógł go używać w dowolnym celu. Ponadto, co uzdrowisko oznaczało w XIX i na początku XX wieku, ośrodek odnowy biologicznej skupiony wokół źródeł mineralnych, w których odwiedzający mogli leczyć niektóre schorzenia, jednak znaczenie to ewoluowało w epoce nowożytnej.

Obecnie jest to miejsce, w którym można poddać się masażom, zabiegom na twarz, peelingom ciała i innym usługom zawartym w ich menu w dzień lub w nocy.

Różnice między uzdrowiskami

Często pojawia się zamieszanie, ponieważ zacierają się granice i pojawiają się różnice w branży uzdrowiskowej w celu dostarczenia wrażeń, jakich może oczekiwać gość.

Tradycyjne oferujące wciągające doznania wellness nazywają się teraz uzdrowiskami. Z drugiej strony tradycyjne uzdrowiska uzdrowiskowe dodały więcej możliwości odnowy biologicznej, takich jak ćwiczenia, osobisty trener, a nawet konsultacje z integracyjnymi pracownikami medycznymi. Oczywiście miejsce gdzie znajdziemy spa ma możliwość taką ja nocleg.

Ale jeśli lubisz takie ośrodki lub po prostu myślisz o tym, aby po raz pierwszy się wybrać, warto zapoznać się z różnymi rodzajami tych miejsc i sposobem, w jaki grają etykiety, abyś miał doświadczenie, którego się spodziewasz.

Definicja słowa

Międzynarodowe Stowarzyszenie Spa definiuje je jako „miejsca poświęcone poprawie ogólnego samopoczucia poprzez szereg profesjonalnych usług, które zachęcają do odnowy umysłu, ciała i ducha”.

Jest to niezwykle szeroka definicja, która ma obejmować wszystkie rodzaje działających ośrodków tego typu.

Ośrodki dzienne

Jest to miejsce, w którym zwykle można dostać przynajmniej masaż i zabiegi na twarz podczas wizyty dziennej. Około 80% uzdrowisk to uzdrowiska dzienne, ale nie wszystkie są takie same. Te dzienne obejmują miejsca takie jak tanie łańcuchy bez szatni lub szat, ponieważ rozbierasz się w pokoju. Czasami małe lokalne ośrodki z kilkoma pokojami mają ten sam model.

Tradycyjne oferuje więcej usług, w tym zabiegi na ciało i paznokcie. Mają udogodnienia, takie jak szatnie, szlafroki i kapcie, łaźnia parowa, sauna oraz „pokój wyciszenia” z przysmakami takimi jak herbata, woda z cytryny oraz suszone owoce i orzechy. Spa dzienne jest często kojarzone z salonem fryzjerskim, ale powinno być w oddzielnym skrzydle lub na innym piętrze aby zachować spokojną atmosferę charakterystyczną dla tego miejsca.

Wiele uzdrowisk jest dostępnych dla mieszkańców w ciągu dnia, ale są one droższe i mają bardziej bogate wyposażenie. W Polsce ośrodki te są w dużych miastach jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Katowice czy też miejsca typowo uzdrowiskowe i turystyczne chociaż mniejsze.

 

Możesz również polubić…