Statyści serial, praca statystów w serialach

Istnieje wiele sposobów zarabiania na życie jako aktor. Dla niektórych oznacza to min. główne role i bycie rozpoznawanym na portalach typu Filmweb, czy IMDB. Ale z pewnością, nie jest to jedyny sposób. Aktorstwo “w tle”, lub bycie statystą – może być bardzo dobrym zawodem, nawet na cały etat, jeśli wiesz, jak dobrze się do tego zabrać.

Seriale telewizyjne są wypełnione aktorami, którzy grają główne role i zapewniają oglądającym przyjemność. Ale co się dzieje z ludźmi, którzy stoją poza oświetleniem? Oto przegląd roli statystów w tworzeniu serialu i jak ważne jest ich zaangażowanie w cały proces powstawania tego typu produkcji filmowych.

Sprawdź: https://www.agencjainfernal.pl/

Dlaczego statyści są bardzo potrzebni do seriali

Seriale telewizyjne to nie tylko główni aktorzy i aktorki. W serialach bardzo ważni są również statyści, którzy grają mniejsze role lub po prostu tworzą tłum. Bardzo często na ekranie możemy zobaczyć sceny, w których statyści odgrywają istotną rolę. Dlatego też bardzo ważne jest, aby statyści byli w pełni profesjonalni i potrafili odpowiednio przygotować się do swojej roli.

Praca statysty to przede wszystkim rola bez mówienia i bez odgrywania ważnych scen. Role takie często pojawiają się w dużych produkcjach filmowych i serialowych, ze względu na dopełnienie sceny i duży realizm. Mogą to być np. widzowie na meczu piłkarskim, osoby w dyskotece lub spacerowicze, którzy chodzą po parku. To wszystko, to typowe role drugoplanowe.

Seriale telewizyjne i praca statysty

Statyści mają pracę w różnych środowiskach, zarówno w dużych firmach, jak i w mniejszych produkcjach, np. w serialach. Wiele osób decyduje się na pracę w tym zawodzie ze względu na atrakcyjne wynagrodzenie oraz możliwość rozwoju zawodowego. Jednak należy pamiętać, że statyści serialowi muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje, aby móc podjąć pracę w tym zawodzie.

Ciekawą perspektywą jest również aktor drugoplanowy, który dostaje trochę więcej czasu na ekranie. Może on np. nalewać szefowi kawę, dostarczać gazetę pod drzwi, lub sprzątać pomieszczenie.

Co ważne, statyści nigdy nie przemawiają do kamery. Generalnie, najczęściej są potrzebni na jeden, lub maksymalnie kilka dni zdjęciowych.

Statysta serialowy – na czym to polega

Bycie statystą na planie filmowym to znacznie więcej niż tylko pokazanie się i stanie w tle. Aby odnieść sukces w tej roli, potrzeba ciężkiej pracy, poświęcenia i entuzjazmu. Życie statysty jest często pomijane, ale jest integralną częścią procesu tworzenia filmu.

Agencja Infernal: https://www.agencjainfernal.pl/modele/

Praca statysty od kuchni

Praca jako statysta serialowy może być świetnym sposobem na mocne wejście do branży rozrywkowej. Może to być również świetny sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Jest jednak kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz pracować jako statysta serialowy lub filmowy.

Przede wszystkim ważne jest, aby wiedzieć, że praca jako statysta nie zawsze jest efektowna. Może się okazać, że siedzisz godzinami w miejscu lub stoisz na zatłoczonym planie przez długi czas. Jeśli jednak jesteś cierpliwy i elastyczny, często może okazać się, że to zajęcie dla Ciebie.

Ważne jest również, aby mieć świadomość, że statyści często nie są bardzo dobrze opłacani. Chociaż stawki różnią się w zależności od produkcji, większość statystów zarabia minimalną stawkę lub mniej. Jeśli jednak jesteś w stanie pracować nad wieloma projektami, czasami możesz zarobić przyzwoitą stawkę.

Jeśli jesteś zainteresowany pracą jako statysta, najlepszym sposobem na rozpoczęcie jest skontaktowanie się z lokalną agencją statystów lub agencją castingową. Będą oni w stanie udzielić Ci informacji o nadchodzących produkcjach i pomóc w rozpoczęciu pracy w branży.

Jak zostać statystą?

Istnieje kilka sposobów, aby zostać statystą. Możesz skontaktować się z lokalnym biurem filmowym lub agencją talentów albo zarejestrować się w firmie zajmującej się obsadą statystów. Prawdopodobnie będziesz musiał podać kilka podstawowych informacji o sobie, w tym swój wiek, wzrost i wagę, a także opisać swoje doświadczenie.

Czego powinienem się spodziewać na planie?

Po przybyciu na plan skontaktujesz się z koordynatorem statystów i otrzymasz wszystkie niezbędne informacje. Gdy już będziesz mieć fryzurę i makijaż, otrzymasz swoją garderobę na cały dzień i zatrzymasz ją do czasu, aż nadejdzie czas na twoją scenę. Kiedy nadejdzie czas na twoją scenę, koordynator statystów da ci szczegółowe instrukcje, co robić i gdzie stanąć.

Statyści są zazwyczaj zatrudniani do wypełniania scen w tle lub do zapewniania dodatkowych scen z tłumem. Bycie statystą nie wymaga żadnego wcześniejszego doświadczenia aktorskiego i często jest świetnym sposobem na zdobycie pierwszych elementarnych zdolności na planie.

Niektóre produkcje zapewnią również posiłki dla swoich statystów. Praca w tej roli może być świetnym sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy, jednocześnie realizując marzenia o wkroczeniu do przemysłu rozrywkowego.

Jak twierdzi Grant Wilfley z “Wilfley Casting”: “To, czego szukamy w zgłoszeniu, to zdjęcie przedstawiające Ciebie.”

“Nie interesują nas wyretuszowane, profesjonalne zdjęcia, jeśli nie odzwierciedlają dokładnie tego, jak wyglądasz – kontynuuje Wilfley. Możesz nawet użyć zrobionego przez siebie zdjęcia, pod warunkiem, że pokazuje, że potraktowałeś swoje zgłoszenie na poważnie. Nie używaj nieostrego ujęcia, nie używaj brzydkich zdjęć. To jak wyglądasz, jest najważniejsze.”

Aktor Bill Coelius doradza początkującym: “Pracujcie nad swoimi powiązaniami branżowymi. Porozmawiaj z każdym aktorem, którego znasz; zapytaj, czy pracowali wcześniej jako statyści i jak do tego doszli.” Bill doradza również: “Jeśli kiedykolwiek spotkasz produkcję serialową na ulicy, uprzejmie zapytaj każdego, jak można rozpocząć współpracę i dołączyć do zespołu.”

Czego można się spodziewać na planie?

Jako statysta, przede wszystkim spodziewaj się długich dni na planie. Możesz być jednym z pierwszych wchodzących i ostanich wychodzących. “Spędzasz większość czasu czekając na telefon” – mówi aktorka Amy Russ.

Podsumowanie

Praca statysty w serialach i filmach może być ciekawym zajęciem, które umożliwi zyskanie dodatkowych zarobków oraz ciekawych doświadczeń. Jeśli masz ochotę pracować w tej branży, warto spróbować i skontaktować się z agencją statystów i rozpocząć przygodę na planie.

Dowiedz się więcej: https://www.agencjainfernal.pl/blog/

You may also like...