Jak skutecznie dbać o jamę ustną?

Codzienna higiena jamy ustnej powinna składać się z kilku etapów, aby zapewnić optymalną ochronę dla zębów i dziąseł. Warto poświęcić jej nieco uwagi i dobrać odpowiednie sprzęty i preparaty, aby nasze zęby były w dobrej kondycji przez długi czas.

Szczoteczka szczoteczce nierówna, czyli jak dbać o zęby – pielęgnacja podstawowa

Podstawowym akcesorium do higienizacji jamy ustnej jest oczywiście szczoteczka do zębów. Dużą popularnością wciąż cieszą się tradycyjne, manualne rozwiązania. Mogą one mieć rozmaicie ułożone włosie, aby jak najlepiej docierać do nawet trudno dostępnych zakamarków między zębami. Niektóre rodzaje mają również gumową powierzchnię, która równocześnie masuje dziąsła i wewnętrzną powierzchnię całej jamy ustnej.

Stomatolodzy rekomendują również coraz częściej stosowanie szczoteczek elektrycznych. Dlaczego mogą być one skuteczniejsze? Szybkie pulsowanie główki szczoteczki oraz drgania sprawiają, że znacznie dokładniej usuwa ona tworzącą się na powierzchni zębów płytki nazębną, którego główną przyczyną jest konkretny szczep bakterii. Nieusuwanie nalotu może prowadzi do utwardzenia go i przekształcenia jej w kamień, który usunąć można już wyłącznie z pomocą piaskowania w gabinecie stomatologicznym.

Jak dbać o zęby z pomocą nici dentystycznej?

Oprócz szczoteczki równie ważne jest zaopatrzenie się w nić, dopasowaną do kształtu zębów i wielkości przestrzeni między nimi. Pozwala ona na usuwanie resztek jedzenia, które mogą odkładać się w jamie ustnej, a które trudno wyciągnąć z pomocą szczoteczki.

Irygator – sprzęt do zadań specjalnych

Sporo mówi się też ostatnio o irygatorach. To sprzęt, który pozwala na czyszczenie zębów i masowanie dziąseł z pomocą wody lub specjalnego płynu, wzbogaconego o konkretne substancje lecznicze, który jest wystrzeliwany pod ciśnieniem. W prosty sposób można dzięki temu wyczyścić przestrzenie między zębami, a także poprzez regularny masaż również wzmocnić nawet bardzo wrażliwe dziąsła.

Dbanie o zęby – sprawa priorytetowa

Piękny uśmiech to jedna z wizytówek człowieka oraz istotny element pierwszego wrażenia. Warto zatem regularnie dbać o zęby i higienę całej jamy ustnej. Dzięki używaniu dobrej szczoteczki, nici oraz irygatora, można utrzymać całą jamę ustną w dobrej kondycji przez lata. Odpowiednia pielęgnacja gwarantuje, że zęby będą białe, dziąsła mocne, a stany zapalne wewnątrz jamy ustnej będą zdecydowanie należeć do rzadkości. A my będziemy mogli zawsze szeroko uśmiechać.

 

Możesz również polubić…