Tradycja ślubna

Charakterystyka ślubu

Ceremonia inaugurująca połączenie się dwóch osób w związek małżeński jest powszechnie określana słowem ślub. Tradycje i zwyczaje ślubne różnią się znacznie między kulturami, grupami etnicznymi, religiami, krajami i klasami społecznymi. Większość ceremonii ślubnych polega na wymianie przysięgi małżeńskiej przez parę, przedstawieniu prezentu (ofiara, pierścionki, przedmiot symboliczny, kwiaty, pieniądze) oraz publicznej proklamacji małżeństwa przez postać władzy lub celebransa. Często noszone są specjalne stroje weselne, a po ceremonii często następuje przyjęcie weselne. Muzyka, poezja, modlitwy lub czytania z tekstów religijnych lub literatury są również powszechnie włączane do ceremonii, jak i inne przesądne zwyczaje.

Biały ślub

Niektóre kultury przyjęły tradycyjny zachodni zwyczaj białego ślubu, w którym panna młoda nosi białą suknię ślubną i welon. Ta tradycja została spopularyzowana poprzez małżeństwo królowej Wiktorii. Niektórzy twierdzą, że wybór przez Wiktorię białej sukni może być po prostu oznaką ekstrawagancji, ale może również wpłynąć na jej wartości, które podkreślają czystość seksualną. W nowoczesnej tradycji „białego ślubu” , biała sukienka i welon stały się standardem bez względu na wartości czy nawet wyznanie panny młodej.

Symbolika wręczania obrączek

Korzystanie z obrączki jest od dawna częścią ślubów religijnych w Europie i Ameryce, ale pochodzenie tradycji jest niejasne. Jedną z możliwości jest rzymska wiara w vena amoris, którą uważano za naczynie krwionośne biegnące od czwartego palca (palca serdecznego) bezpośrednio do serca. Tak więc, kiedy para nosiła pierścienie na tym palcu, ich serca były połączone. Historyk Vicki Howard zwraca uwagę, że wiara w „pradawną” jakość praktyki jest jak na ironie najprawdopodobniej nowoczesnym wynalazkiem.

Czynności po złożeniu ślubów

Wyjście z ceremonii ślubnej, nazywane jest w niektórych kulturach „wysyłką” i często obejmuje tradycyjne praktyki, takie jak kłanianie się i całowanie kolan starszyzny w etiopskich ślubach. Wysyłki często obejmują wyrzucanie ryżu (symbol dobrobytu i płodności) lub innych nasion u nowożeńców w większości krajów zachodnich, a także na przykład w Indiachi Malezji. Po ceremonii ślubnej często następuje przyjęcie weselne lub śniadanie weselne, w którym rytuały mogą obejmować przemówienia pana młodego, przyjaciela rodziny, ojca panny młodej i ewentualnie panny młodej, pierwszy taniec nowożeńców i wspólne krojenie tortu ślubnego.

 

You may also like...