Symptomy i terapia DDA

Problem alkoholizmu jest bardzo powszechny w naszym społeczeństwie. Kilkanaście lat temu, pomoc dla dorosłych dzieci alkoholików nie była tak powszechnie dostępna jak dzisiaj. Kampanie społeczne i większa świadomość poszczególnych osób, a także internet przyczyniły się do tego, aby terapia DDA była stosowana w szerokim zakresie.

Dorosłe dzieci alkoholików, czyli DDA posiadają specyficzne cechy utrudniające normalne funkcjonowanie w życiu codziennym ich postawa w dorosłym życiu jest skomplikowana. Terapia DDA pomaga wyjść, krok po kroku z problemów i nawyków nabytych w dzieciństwie.
Symptomy DDA są nie zawsze oczywiste. Niska samoocena, stany depresyjne oraz niemożność określenia własnych cech charakteru, to tylko niektóre z nich. Terapia grupowa DDA, bądź indywidualna pomoże zamknąć pewien etap oraz da narzędzia do funkcjonowania w świecie. Jeżeli cechuje nas chłód emocjonalny oraz trudności w nazywaniu i rozpoznawaniu uczuć lub jeśli nie potrafimy nawiązać udanych relacji, mogą to być symptomy DDA.
Kościół katolicki namawia DDA do wybaczenia. Jednak tylko terapia DDA przyniesie akceptację. Zazwyczaj pacjent musi przejść kilka faz, zanim to nastąpi. Terapia grupowa DDA pozwoli otworzyć się i pozbyć po części wstydu. Poprzez racjonalizację, gniew, złość, rozpacz, terapia DDA, doprowadzi do akceptacji i być może wybaczenia sprawcom, choć nie jest to warunek konieczny.

Bardzo ważne jest, aby rozpoznając symptomy DDA, udać się do specjalisty. Szczególnie jeśli są one na tyle destabilizujące, że prowadzą do myśli samobójczych lub głębokiej depresji. Terapia grupowa DDA niweluje izolację pacjenta, nie myśli on wówczas, że jest jedynym, któremu przytrafił się koszmar dzieciństwa. Symptomy DDA, poprzez ćwiczenia są wyciszone, bądź ustępują.
Temat alkoholizmu jest bardzo trudny i bolesny, dzieci, które doświadczyły piekła w dzieciństwie są wyjątkowymi dorosłymi. Zazwyczaj cechuje ich odpowiedzialność. Są utalentowani i pracowici. Czekają aby ktoś podał im pomocną dłoń.

Możesz również polubić…