Objawy i leczenie schizofrenii

W społeczeństwie istnieje wiele mitów na temat chorób o podłożu psychicznym. Większość przyznaje, że akceptuje osoby chore psychicznie. Rzeczywistość pokazuje jednak, że wyrzucamy osoby chore poza margines. Schizofrenia jest chorobą, której Polacy się boją. Wielu chorych ukrywa swój stan i kontroluje etapy psychoz za pomocą leków.
Objawy schizofrenii mogą być w postaci lekkiej lub występować jako silne psychozy. Narażone są na nią osoby, których najbliżsi chorowali. Zażywanie narkotyków i dopalaczy, także powoduje ten stan. Schizofrenia dotyka najczęściej osoby w sile wieku, rzadko dzieci. Osobowość malucha jest dopiero w trakcie,, budowy” , dlatego zazwyczaj ich nie dotyczy.

Słyszenie głosów, halucynacje, natrętne myśli, depresja i niespokojny sen, to tylko nieliczne objawy schizofrenii. Schizofrenia może dotyczyć też osób z zaburzeniami schematu własnego ciała lub depersonifikacji. Taka osoba może nawet nie wiedzieć, że to objawy schizofrenii. Zaburzenia schematu ciała mogą występować sporadycznie, gdy pacjentowi wydaje się, że np. jego ciało rośnie do kolosalnych rozmiarów. Depersonifikacja to brak identyfikacji z własnym ciałem, uczucie opuszczenia go lub traktowanie jako obcego.

Leczenie schizofrenii jest żmudne. Musi być podparte psychoterapią. Aby objawy schizofrenii wygasić, niezbędna jest farmakologia. Sam chory, może nie wyrażać zgody na wizytę u lekarza, ale leczenie schizofrenii musi być jak najszybciej podjęte. Nieleczona schizofrenia może prowadzić do tragedii, w tym do samobójstwa chorego.
Jeśli mamy styczność ze schizofrenikiem, nie musimy się obawiać. Gdy leczenie schizofrenii jest u takiej osoby wdrożone, może ona normalnie funkcjonować. Schizofrenia nie wyklucza założenia rodziny i pracy zawodowej. Świadomy swojej dolegliwości pacjent, wie co musi zrobić, gdy nadejdzie stan psychozy. Wspierany przez rodzinę i lekarzy jest w stanie przejść gehennę, jaką są stany psychotyczne i po pewnym czasie wrócić do normalności.

You may also like...