Co to jest mania- objawy i leczenie

Każdy przeżywa wzloty i upadki. Zdarza się, że coś nie idzie po naszej myśli, lub wręcz przeciwnie odnosimy sukcesy. Błędem jest myślenie, że zarówno jeden jak i drugi stan mogą trwać cały czas. Mania może objawić się przez euforyczne zachowania. Osoba mająca objawy manii może pracować wiele godzin, nie czując zmęczenia. Jest przeświadczona o tym, że może odnosić same sukcesy i jest w stanie przenieść góry.

Objawy manii dosyć łatwo rozpoznać. Taka osoba żyje w stanie ciągłego uniesienia. Niestety po pewnym czasie następuje wyczerpanie organizmu. Nie da się funkcjonować cały czas na wysokich obrotach i być w kilku miejscach jednocześnie. Po epizodzie jakim jest mania, następuje zazwyczaj epizod depresyjny. Stąd już blisko do choroby dwubiegunowej.
Jeśli zauważamy u siebie momenty manii, należy udać się do specjalisty. Leczenie manii nie jest łatwe. Wszystko zależy od jej nasilenia i rodzaju. Mania wymaga psychoterapii. Lekarz rozpoznając objawy manii, pomaga pacjentowi szukać równowagi. Leczenie manii opiera się również na farmakologii.

Mania prześladowcza może rozstroić organizm i doprowadzić do wycieńczenia. Jest jednym z najbardziej niebezpiecznych rodzajów tej choroby. Najczęstsza jest mania wielkościowa. Chory uważa się za niezwyciężonego i niezniszczalnego.
Jeśli leczenie manii nie nastąpi, może to doprowadzić do skrajnego wycieńczenia. Ponadto prawie sto procent chorych ma silny przymus mówienia. Nierozważne słowa, rzucane na wiatr, mogą przysporzyć mu kłopotów.
Bardzo często objawy manii występują u chorych na chorobę dwubiegunową, a także u ekstrawertyków. Leczenie manii powinno nastąpić najszybciej jak to możliwe, aby zapobiec fatalnym skutkom. Najistotniejsze jest, aby pacjent zrozumiał, że w życiu potrzebny jest balans, który pozwoli na zachowanie zdrowia psychicznego.

Możesz również polubić…