Zmora nastolatków

Charakterystyka trądziku

Przypadłość znana jako trądzik pospolity, jest długotrwałą chorobą skóry, która występuje, gdy mieszki włosowe są zatkane martwymi komórkami i olejem ze skóry. Charakteryzuje się zaskórnikami lub białaczkami, krostkami, tłustą skórą i możliwymi bliznami. Dotyczy to przede wszystkim obszarów skóry o stosunkowo dużej liczbie gruczołów łojowych, w tym twarzy, górnej części klatki piersiowej i pleców. Wynikający z tego wygląd może prowadzić do niepokoju, obniżonej samooceny, a w skrajnych przypadkach depresji lub myśli o samobójstwie.

Główna przyczyna trądziku

Uważa się, że genetyka jest główną przyczyną trądziku w 80% przypadków. Rola diety i palenia papierosów jest niejasna, a ani czystość, ani ekspozycja na światło słoneczne nie wydają się odgrywać w procesie leczenia istotniejszej roli. U obu płci hormony zwane androgenami wydają się być częścią podstawowego mechanizmu, powodując zwiększoną produkcję sebum. Innym częstym czynnikiem jest nadmierny wzrost bakterii Propionibacterium acnes, która naturalnie występuje na skórze.

Leczenie trądziku

Dostępnych jest wiele opcji leczenia trądziku, w tym zmiany stylu życia, leki i procedury medyczne. Pomocne może być jedzenie mniejszej liczby prostych węglowodanów, takich jak cukier. Powszechnie stosuje się zabiegi bezpośrednie na dotkniętą chorobą skórę, z użyciem środków takich jak kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu i kwas salicylowy. Antybiotyki i retinoidy są dostępne w preparatach stosowanych na skórę i przyjmowanych doustnie w leczeniu trądziku. Jednak oporność na antybiotyki, może rozwinąć się w wyniku antybiotykoterapii. Kilka rodzajów pigułek antykoncepcyjnych pomaga w leczeniu trądziku u kobiet. Tabletki z dodatkiem izotretynoiny są zwykle zarezerwowane dla ciężkiego trądziku z powodu większych potencjalnych skutków ubocznych. Wczesna terapia trądziku jest zalecana przez niektóre środowiska medyczne, aby zmniejszyć ogólny długoterminowy wpływ na stan skóry pacjenta.

Statystyki

Szacuje się, że w 2015 r. Trądzik dotknął 633 mln ludzi na całym świecie, co czyni go ósmym najczęściej występującym schorzeniem na świecie. Trądzik zwykle występuje w okresie dojrzewania i dotyka około 80–90% nastolatków w świecie zachodnim. Niższe wskaźniki odnotowano w niektórych społecznościach wiejskich. Dorośli mogą również być dotknięci trądzikiem po okresie dojrzewania. Chociaż zwykle przypadłość ta staje się mniej powszechna w wieku dorosłym, utrzymuje się u prawie połowy dotkniętych nim osób w wieku dwudziestu i trzydziestu lat, a mniejsza grupa nadal ma z nim trudności po czterdziestce

 

You may also like...