Przygotowania na dziesięć kilometrów

Czy 10 kilometrów biegiem to dużo? Dla jednych odpowiedź będzie brzmiała ,,nie”, a dla innych ,,tak”. Dziesięć kilometrów to sporo dla każdego kanapowca i dla osobników którzy wykazują alergie na sport i wszelkie aktywności fizyczne. Jednak, dla osoby odpowiednio przygotowanej pokonanie dystansu dziesięciu kilometrów nie stanowi problemu.

Jak przygotować się 10 kilometrów biegiem?

Ważnymi aspektami i wyznacznikami sukcesu w biegach długich są cztery kluczowe elementy. Należą do nich: wrodzona zdolność, motywacja, warunki i pokierowanie talentem.

Wrodzona zdolność

Są to wszystkie aspekty fizyczne, które posiadamy. Jak już zdążyliśmy zauważyć, nie każdy ma szanse zostać zawodnikiem NBA. Jednak sylwetki biegaczy są bardzo różnorodne. Rodzimy się z pewnymi predyspozycjami i powinniśmy je rozwijać i kierować nimi tak by osiągnąć nasze pragnienia.

Motywacja

Motywacja jest niesamowicie ważna w sporcie, zwłaszcza wtedy gdy warunki są kiepskie, a nasze wrodzone zdolności bardziej przemawiają w kierunku grania na pianinie niż biegania. Jednak, zawsze należy pamiętać, że mądra, systematyczna praca popłaca.

Warunki

Czyli wszystko co jest po za nami, a jednocześnie nas kształtuje. Środowisko w jakim dorastaliśmy, to gdzie obecnie żyjemy, jaki mamy klimat, infrastrukturę, czy mamy w pobliżu stadion czy drogę szutrową. Do warunków zalicza się również to czy pracujemy na pół etatu czy po 12 godzin dziennie.

Pokierowanie talentem

Czyli inaczej mówiąc – trening. Konkretny, zaplanowany i uwzględniający cele krótko i długoterminowe.

Trening i zdrowie

Jeśli dopiero zaczynamy swoje przygotowania musimy pamiętać, że trening to proces, niekiedy bardzo długi. Niezwykle ważna jest w nim regularność i szanowanie swojego organizmu. Trening biegacza to również powtarzalność różnych mikro cyklów treningowych. Do tego dochodzi odpowiednia regeneracja. Dbanie o dietę i nawodnienie. Regularne badania krwi, ponieważ jak to mówi wiele trenerów Kadry Narodowej ,,krew też biega”. Do biegania na zawodach trzeba być zdrowym i dbanie o siebie traktować na równi z treningiem właściwym. Wtedy, 10 kilometrów biegiem to nie dużo.

 

Możesz również polubić…