Ropne zakażenie skóry pod paznokciem jak leczyć?

Ropne zakażenie paznokci. Jak leczyć?

Zdarzają się rzadko, ale są dotkliwe i bolesne. Ropne choroby paznokci to zmora. Nie dość, że są nieprzyjemne, brzydko wyglądają, to dodatkowo łączą się z powikłaniami i dużym ryzykiem utraty paznokcia. A zarazić możemy się szybko i bardzo łatwo. Jeżeli już się przytrafią, jak powinno przebiegać ich leczenie?

Pierwsze objawy i zmiany płytki paznokciowej.

To przede wszystkim zmiany koloru paznokcia. Wał wokoło robi się czerwony, a wraz z upływem czasu gorący i piekący. Miejsce chorobowe puchnie i zaczyna nabierać ropą. Wszelkie pęknięcia, kruszenia i zniekształcenia płytki paznokciowej również towarzyszą chorobie. Każde opuszczenie ręki lub nogi w dół wiąże się z pulsującym i narywającym bólem. Pierwsze objawy powinny nas zmusić do kontaktu z dermatologiem. Najczęstszą i typową chorobą, której towarzyszy pojawienie się ropy jest zanokcica. To nieprzyjemne zakażenie jest trudne do leczenia, ale nie niemożliwe.

Ropne zakażenie skóry pod paznokciem – jak leczyć?

Każde zmiany powinno od razu konsultować się z lekarzem. Nie dajemy w ten sposób szansy na rozwinięcie się choroby. W początkowej fazie, w której najczęściej dochodzi do mechanicznego przerwania wału skórnego wokoło płytki paznokciowej, możemy zastosować domowe okłady. Polegają one na rozpuszczeniu szarego mydła w wodzie i nakładaniu mikstury na paznokieć w formie okładu. Szare mydło ma właściwości ściągające i kojące. Przyspiesza gojenie się drobnych skaleczeń oraz ropiejących ran. Stany zapalne skóry i obrzęki mogą ustąpić po zastosowaniu mydła. Ma ono właściwości antyseptyczne i antybakteryjne. Jeśli to nie pomaga, udajemy się do lekarza, który na tym etapie zastosuje prawdopodobnie kurację antybiotykową. Dalsze fazy choroby, to już leczenie chirurgiczne. Polega ono na mechanicznym przecinaniu skóry, po to, by umożliwić wydostanie się ropy. Inny zabieg może chirurgicznie usunąć zmienione nieodwracalnie tkanki. Takie powikłania to najczęściej duże ryzyko utraty paznokcia na stałe. Możliwe jest też, że paznokieć odrośnie, ale niestety będzie zdeformowany. Zanokcica to choroba, która dotyka macierz, a ta, trwale uszkodzona nie jest w stanie uformować ładnego, kształtnego paznokcia.

Higiena to podstawa. Aby uniknąć zakażenia, myj ręce. Nie dopuszczaj do nadmiernej wilgoci skóry, stosuj talk do rąk i nóg. Zmieniaj rękawiczki i skarpetki. Nie obcinaj za krótko skórek i paznokci. Uważaj podczas zabiegów pielęgnacyjnych. To z pewnością się opłaci. A przy jakichkolwiek zmianach udaj się do specjalisty.

You may also like...