Sukienka, symbol kobiecości

Charakterystyka sukienek

Sukienka (znana również jako suknia) jest ubraniem składającym się ze spódnicy z dołączonym stanikiem. Składa się z górnej części, która zakrywa tułów i zwisa nad nogami. Sukienka może być dowolną jednoczęściową odzieżą, zawierającą spódnicę o dowolnej długości. Suknie mogą być formalne lub nieformalne. W wielu kulturach sukienki są częściej noszone przez kobiety i dziewczęta. Suknie różnią się w zależności od mody okresu i skromności lub osobistego gustu użytkownika.

Suknie w historii

W XI wieku kobiety w Europie nosiły sukienki podobne do męskich tunik i luźne, z podwinięciem sięgającym poniżej kolan lub niżej. Do końca wieku te suknie charakteryzowały się ściślejszym dopasowaniem do ramion i górnych części ciała kobiet. Potem zostały usztywnione dzięki nacięciom po bokach, które były ciasno ściągane, aby dopasować się do kobiecej figury.
Począwszy od lat pięćdziesiątych XVI wieku kobiety w średniowiecznej Europie miały na sobie sukienki, w tym bluzę, pobyty, kirtle, rękawy, kryzę i partlet. Bielizna nie była noszona pod spodem. W Anglii królowa Elżbieta dyktowała, jakiego rodzaju sukienki kobiety mogły nosić. Francuskie kobiety były inspirowane gorsetami w stylu hiszpańskim, a także nosiły kryzy. Francuskie suknie były znane jako marlottes. We Włoszech suknie były znane jako ropa i semarra. Natomiast suknie w XVI wieku również prezentowały dekorację powierzchni, taką jak haft, a szczególnie popularne były ozdoby w czerni.

Suknie na emigracji

Holandia, jako centrum produkcji tekstyliów, była szczególnie cenionym obszarem innowacji w stroju w tym okresie. W tym okresie w Hiszpanii i Portugalii kobiety nosiły gorsy. Jednak w Anglii i Francji suknie stały się bardziej „naturalnie” ukształtowane. Koronki były wtedy popularnymi dekoracjami. Dekolty się obniżyły. Popularne były hafty odzwierciedlające odkrycia naukowe, takie jak odkryte nowe zwierzęta i rośliny. W brytyjskich koloniach suknie wieloczęściowe były również popularne, choć mniej luksusowe. Zamożne kobiety mieszkające w hiszpańskich lub holenderskich koloniach w Ameryce skopiowały jednak modę, która była popularna w ich ojczyznach. Trzyczęściowa sukienka, która miała gorset i halkę, była popularna do ostatnich 25 lat, w których mantua, czyli jednoczęściowa suknia, stała się bardziej popularna. Gorsety stały się popularniejsze w sukienkach w latach 80. XVIII wieku.
Pracujące kobiety i kobiety w niewolnictwie w obu Amerykach wykorzystywały proste wzory do tworzenia sukni, halek i fartuchów z wełny lub lnu oraz bawełnianych włókien.

 

Możesz również polubić…