Higiena jamy ustnej na najwyższym poziomie – dlaczego warto używać irygatora?

Dbanie o zęby i całą jamę ustną to jeden z istotniejszych aspektów codziennej higieny. Aby utrzymać piękny i zdrowy uśmiech przez długie lata należy bezwzględnie przestrzegać codziennych zabiegów, jak czyszczenie zębów, płukanie jamy ustnej oraz nitkowanie przestrzeni międzyzębowych.

Coraz częściej lekarze stomatolodzy rekomendują również stosowanie irygatorów. Co to takiego i jaki irygator wybrać, żeby najskuteczniej pomógł nam w codziennej higienizacji?

Czym jest irygator?

Zacznijmy od zupełnych podstaw. Irygator to urządzenie służące do oczyszczania przestrzeni między zębami z pomocą wody lub innego płynu (np. z lekiem), który jest wystrzeliwany pod ciśnieniem. To fenomenalne rozwiązanie, które pomaga skutecznie rozprawić się z trudno dostępnymi przestrzeniami. Sprawdza się zwłaszcza u osób z naprawdę wąskimi przestrzeniami międzyzębowymi. Z pomocą irygatora można sprawnie usunąć zalegające resztki posiłków oraz odkładający się na powierzchni szkliwa kamień nazębny.

Jaki irygator wybrać?

Czyszczenie zębów z pomocą irygatora jest niezmiernie proste. Dodatkowo w zależności od preferencji można zdecydować się na inne rodzaje urządzeń.

Dostępne na rynku irygatory możemy podzielić na urządzenia:

• Stacjonarne,
• Bezprzewodowe.
Rozwiązania stacjonarne są najlepszą opcją, gdy nie planujemy często podróżować z naszym irygatorem. Są zazwyczaj cięższe i większe, z dużą i rozbudowaną bazą. Duże rozmiary sprawiają jednak, że sprzęt jest wyposażony w znacznie większy zbiornik na wodę niż wersja mobilna, sprawiając, że bywa on idealnym rozwiązaniem do czyszczenia zębów przez całą rodzinę.

Irygatory bezprzewodowe mogą być wykorzystywane przez osoby często podróżujące. Bez problemu mieszczą się w walizce i pozwalają dbać o piękny uśmiech podczas służbowego wyjazdu lub urlopu.

Co wlewać do irygatora?

Na rynku dostępnych jest wiele płynów do irygatorów, o rozmaitych właściwościach. Dzięki nim można skutecznie walczyć z problemami jamy ustnej, na przykład z wrażliwymi dziąsłami lub szkliwem. Można również stosować zwykłą wodę. Które z rozwiązań jest najlepsze?

Choć płukanki do jamy ustnej mogą wydawać się drogie, warto niekiedy sięgnąć po nie, zwłaszcza gdy mamy konkretne problemy z jamą ustną. Należy jednak pamiętać, że jeśli zależy nam ich efektywności nie można ich rozcieńczać.
Woda z kolei jest ogólnie dostępna i w irygatorze skutecznie pomaga oczyszczać powierzchnię zębów, jak i przestrzenie między nimi.

Stosowanie irygatora jest zatem rekomendowane dla każdego kto pragnie zachować piękny i zdrowy uśmiech na długie lata.

 

Możesz również polubić…