Sprawdź w jakiej kondycji są twoje włosy

Włosy to chyba największa ozdoba każdej kobiety. Niezależnie od tego, czy długie, czy krótkie, proste czy kręcone, powinny być zdrowe, zadbane, lśniące. Oczywiście tak jest w idealnym świecie. W praktyce większość z nas ma z nimi jakieś problemy.

Skąd biorą się zniszczenia włosów?

Mimo że włosy są bardzo mocne z natury (mogą udźwignąć stugramowy ciężar), tracą swoją siłę w obliczu słońca, mrozu, wiatru, klimatyzacji. Na ich kondycję źle wpływają niedobrane preparaty farbujące, dlatego większość fryzjerów powtarza, że koloryzacja włosów jest bezpieczna tylko w wykonaniu profesjonalistów – i mają rację.

Również kosmetyki, które mają pielęgnować czasem zamiast tego podrażniają i uczulają skórę głowy. Niszczą się łuski włosa, chroniące jego wnętrze. W zdrowym włosie łuski te ściśle do siebie przylegają chroniąc wnętrze, w chorym są otwarte i pozwalają przedostać się tam zanieczyszczeniom i niekorzystnym substancjom. Takie włosy tracą swój naturalny połysk i miękkość. Jeśli nie będą na bieżąco pielęgnowane, zaczną przypominać …siano. Na szczęście istnieje wiele kosmetyków, które przynoszą zadziwiające rezultaty w pielęgnacji włosów.

Budowa włosów

Każdy włos zbudowany jest z części zewnętrznej, łodygi, i z ukrytego pod skórą głowy korzenia, osadzonego w mieszku włosowym, do którego ujście mają gruczoły łojowe. Korzeń włosa na końcu rozszerza się w opuszkę, którą często nazywamy cebulką. Owa cebulka rozdwaja się, i obejmuje część tkanki skóry właściwej, tworzącej tak zwaną brodawkę włosa. Do brodawki uchodzą naczynia krwionośne i nerwy. Dlatego właśnie czujemy ból przy wyrwaniu włosa i dlatego też jesteśmy w stanie wpłynąć na stan naszych włosów przez odpowiednią dietę – odżywane są z tego, co krąży w naszej krwi. Żeby mieć piękne włosy, warto więc jeść produkty bogate w żelazo, witaminy z grupy B i dbać o odpowiedni poziom takich pierwiastków jak siarka czy krzem.

U fryzjera i trychologa

Aby zdiagnozować stan własnych włosów, możemy udać się do dobrego fryzjera, skorzystać z diagnostyki komputerowej, jaką czasem udostępniają firmy kosmetyczne w drogeriach. Jednak specjalistami, którzy zajmują się tylko sprawami włosów, są trycholodzy. U nich dokonamy diagnozy polegającej na wielokrotnym powiększeniu włosa i ocenie jego stanu przez wykwalifikowaną osobę. Po diagnozie możemy uzyskać poradę, jakich kosmetyków do włosów powinnyśmy używać.

Domowy test włosów

Samemu również można przeprowadzić test kondycji włosów. Wystarczy, że wyrwiemy z czubka głowy dwa włosy. Należy położyć je obok siebie, by koniec jednego znalazł się obok początku drugiego. Jeśli włos jest na końcu cieńszy i jaśniejszy, to znaczy ze ta część uległa uszkodzeniu.

Oprócz tego, należy rozsypać na papierze mąkę i przeciągnąć przez nią włos. Jeśli zrobi się całkowicie biały, oznacza to ze jest zniszczony.

Trzeci etap testu polega na tym, aby przeciągnąć włos miedzy paznokciem a kciukiem. Powinien skręcić się w spiralkę. Należy wrzucić go potem do spodeczka z wodą i sprawdzić z zegarkiem w ręku ile zajmie mu rozprostowanie się. Jeśli najpierw nie chce się skręcić, lub później rozkręca się ponad minutę, oznacza to, że jest głęboko zniszczony farbą lub słońcem.

Artykuł powstał przy współpracy z https://annastefanko.pl/

 

Możesz również polubić…