Liu Jo – otwórz swój sklep dzięki franczyzie

Chcąc otworzyć butik z ekskluzywną odzieżą marki Liu Jo, warto rozważyć nawiązanie współpracę franczyzową. Budowanie własnej marki jest bowiem całkiem trudne. Często wymaga ogromu czasu i środków, a kosztuje także kupę nerwów. Natomiast, jeśli przedsiębiorca decyduje się na zakup franczyzy, w pakiecie otrzymuje zbudowaną już świadomość marki, gotowe rozwiązania biznesowe, a także lojalnych klientów, którzy wiedzą już, kim jest dana marka i co reprezentuje. Franczyza zatem oszczędza czas i tworzy stałą i lojalną bazę klientów, z której nowy przedsiębiorca może korzystać.

Współpraca franczyzowa może też oznaczać dla przedsiębiorcy znacznie niższe koszty dostaw. Wielu franczyzodawców negocjuje bowiem umowy z dostawcami dla całej sieci, czyli ceny są hurtowe, a nie detaliczne (czytaj: niższe). Pozwala to nowym przedsiębiorcom wydawać znacznie mniej na towary i usługi niezbędne do prowadzenia danej działalności.

Poza niewątpliwymi korzyściami wynikającymi z nawiązania współpracy franczyzowej, istnieją także niestety wady i ograniczenia takiego rozwiązania. Jednym z warunków franczyzy są na przykład opłaty licencyjne franczyzodawcom, które są regularną kwotą, niezależną od zysków (lub procentem od zysku – w zależności od paragrafów opracowanych w umowie franczyzowej).

Franczyza oznacza także to, że przedsiębiorca będzie mieć również nieco mniejszą jednak kontrolę nad niektórymi aspektami swojego biznesu. Prowadząc przykładowo restaurację, nie będzie on miał wpływu na serwowane menu, natomiast prowadząc butik odzieżowy – na towar, a często także merchandising.

Podstawowym krokiem w rozpoczęciu biznesu franczyzowego jest decyzja. To najważniejszy etap, w którym przedsiębiorca nie tylko wybiera współpracę franczyzową (nad własnym biznesem od zera), ale także to, do której marki chce się przyłączyć. Decyzję ułatwi rachunek “sumienia” odnośnie branży, budżetu, kosztów oraz analiza rynku. Mając wybranych kilka najlepszych ofert franczyzowych, dobrze będzie porównać proponowane przez nie warunki, koszty i zasady określone w umowach. Ważne jest także to, co dany franczyzodawca oferuje w ramach współpracy.

Możesz również polubić…