Underground na kulturowym piedestale.

Kultura hiphopowa narodziła się w latach 70 XX w Stanach Zjednoczonych i z biegiem kolejnych dekad, stawała się coraz to bardziej popularna, najpierw w całych Stanach, a później w innych krajach świata. Hip-hop wywodzi się z nowojorskiej dzielnicy Bronx i to właśnie tutaj należy szukać jej korzeni. Dziś muzyka hiphopowa weszła, tak naprawdę do mainstreamu i jest uznawana za gatunek muzyczny, jak muzyka rockowa, czy reggae, ale nie zawsze tak było. Szczególnie w Polsce hip hop, przez długi czas pozostawał w undergroundzie. Powodów takiej sytuacji można i trzeba dopatrywać się w komunistycznych wpływach, które zelżały dopiero po upadku muru berlińskiego. Cała Europa Wschodnia otworzyła się wtedy na wszystko co zachodnie, w tym także na nowe gatunki muzyczne, oraz subkultury.
Początki hip hopu w Polsce były bardzo siermiężne. Przez żelazną kurtynę dochodziły co prawda informacje o nowej kulturze, która szturmem podbija cały zachodni świat, lecz dla władz komunistycznych, było to coś wywrotowego i raczej nieprzyjaznego komunistycznemu ustrojowi, dlatego nie propagowało się kultury hiphopowej. Obawiano się powiewu świeżości oraz tego, że młodzież zachłyśnie się najpierw nową subkulturą, a następnie kapitalizmem, który był przecież zażartym wrogiem socjalizmu.
Przewidywania komunistów były w sumie trafne, bo gdy tylko żelazna kurtyna upadła, to młodzi Polacy od razu zakochali się w hip-hopie, ponieważ hip-hop to nie tylko muzyka. To także taniec breakdance, grafitti, czy specyficzna moda. Wraz z biegiem lat 90tych hip-hop w naszym kraju systematycznie się rozwijał, żeby w końcu wyjść z cienia i zacząć powoli podbijać mainstream.

Od blokowisk, aż po scenę.

Dziś, nikt nie wyobraża sobie sceny muzycznej bez gatunku, jakim jest hip-hop. Cała subkultura hip-hopowa, tak bardzo zrosła się z mainstreamem, że uważamy ją w dzisiejszych czasach za coś naturalnego i w zasadzie istniejącego od zawsze. Koncerty hip hop, czy koncerty rap, są wydarzeniami, które skupiają często tysiące widzów i słuchaczy, a muzyka hiphopowa jest puszczana zarówno w radio, jak i w telewizji.
Hip-hop, jest na tyle świeżym i elastycznym gatunkiem muzycznym, że da się w nim zawrzeć każdą wartość, jaką tylko chce dany artysta. Wielu ludziom hip-hop kojarzy się głównie ze światem przestępczym i przekleństwami i jest to bardzo niesprawiedliwa ocena, tak rozległego gatunku muzyki. Teksty hip-hopowców często są po prostu współczesną poezją, a kunszt władania słowem u wielu artystów jest wręcz mistrzowski i godny podziwu.

 

You may also like...