Skóra pod lupą fachowca

Zmieniający się klimat często wymusza na człowieku zmiany nie tylko w sposobie życia, diecie, ale i codziennej pielęgnacji. Wszechobecny smog, duże nasłonecznienie, czy mroźny wiatr wymuszają dostosowanie odpowiednich preparatów, by zachować skórę w odpowiedniej kondycji.

Pogoda, a dbanie o skórę

Szczególnie w Polsce narażeni jesteśmy na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. W okresie jesienno-zimowym nasza cera staje się ziemista, pozbawiona blasku, po prostu zmęczona. Wzrasta wtedy zapotrzebowanie na witaminę D oraz odpowiednie nawilżenie. Najlepiej wtedy postawić na kosmetyki z mocznikiem, aloesem, czy pantenolem oraz urozmaicić dietę o betakaroten.

Zimą natomiast narażeni jesteśmy na mroźny wiatr, zwłaszcza gdy pasjonujemy się sportami zimowymi. Wówczas warto zabezpieczyć twarz kremem ochronnym, by nie dopuścić do pękania osłabionych naczynek.

Wiosną i latem wzrasta ilość promieniowa słonecznego. Szczególnie od marca zaleca się stosowanie kremów z ochronnym filtrem, najlepiej o wysokim SPF. Wiele Polek i Polaków ma typowo słowiański typ urody, czyli bardzo blady odcień karnacji, jasne włosy i oczy ze skłonnością do oparzeń, przebarwień i piegów. Pamiętajmy, że nawet od lat posiadany pieprzyk, może ulec zmianie. Gdy jego zarys zacznie się powiększać, niezwłocznie udajmy się do dermatologa, który zbada znamię i sprawdzi, czy prowadzona wcześniej kosmetyka była odpowiednia.

Zalety wizyt kontrolnych u specjalisty

Jeśli zauważymy jakiekolwiek, niepokojące zmiany na skórze, nie zwlekajmy. Wczesna kosmetyka lekarska może uchronić nas przed poważnymi zagrożeniami.

Z roku na rok coraz powszechniej występującym zjawiskiem jest czerniak, czyli rak skóry. Szybkie wykrycie w połączeniu z odpowiednim procesem leczenia sprawiają, że całkowicie można pozbyć się problemu. Ważne, by nie bagatelizować nawet drobnej plamki. Nigdy też nie rozdrapujmy, ani nie wyciskajmy znamion. Pamiętajmy, że nawet najbardziej wykwalifikowana kosmetyczka, nie jest lekarzem! Tylko medyczna diagnoza w odpowiedniej poradni, jest wiarygodna. Dlatego nie prośmy, by nawet zaufana kosmetyczka wycinała nam zmiany! Nie róbmy tego również samodzielnie w domu!

Dermatolodzy posiadają bowiem odpowiedni sprzęt medyczny, który pozwoli na jak najlepsze sprawdzenie danej zmiany. Może się oczywiście okazać, czego każdemu życzymy, że pieprzyk jest niegroźny. Oprócz atestowanych urządzeń, lekarz posiada także wiedzę. W razie wątpliwości zleci odpowiednie badania lub zleci dodatkową diagnozę.

Możesz również polubić…