Zadaj o skuteczne nawodnienie organizmu

Dbanie o prawidłowe nawadnianie to jeden z kluczowych elementów dobrego zdrowia. Na rynku polskim jednak można spotkać się z wieloma rodzajami. Czy wszystkie są tak samo wartościowe? Jak skutecznie utrzymać prawidłowy poziom wody w organizmie?

Analiza składu ciała

Ludzkie ciało składa się w większości z wody (ok. 70%), zatem ciecz jest niezbędna człowiekowi do życia. Dzięki niej zachowujemy sprawność umysłu, mamy prawidłowy przepływ krwi w naczyniach oraz dobrze funkcjonujący układ trawienny i wydalniczy. Bez niej dosłownie umieramy. Nie zachodzą procesy odbudowy naskórka, poziom nawilżenia gałek ocznych i naczyń śluzowych się osłabia. Spada wydajność pracy nerek. Rada jest prosta-jak najczęściej sięgać po szklankę z wodą.

Statystyczny, dorosły powinien wypijać ok. 1, 5 litra wody dziennie, by zachować dobre zdrowie. Zwiększyć zapotrzebowanie jednak powinny osoby, które: wykonują pracę fizyczną, intensywnie trenują, karmią piersią, gorączkują lub znajdują się w suchym, upalnym klimacie.

Którą wodę wybrać?

Na sklepowych półkach można znaleźć różne rodzaje jest woda mineralna, źródlana, gazowana, niegazowana, lecznicze, stołowe, a nawet ta kranowa, zdatna do picia. Czy wszystkie z nich są sobie równe?

Woda mineralna jest często kojarzona z butelkowaną, a to błąd! Bowiem każdy użytkownik powinien przed zakupem sprawdzić skład minerałów, przypadających na 1 litr. Może się bowiem okazać, że popularna woda nie ma nic wspólnego z jej prezentowanym na etykiecie, górskim pochodzeniem. Przyjmuje się, że najlepsza jest taka, która zawiera ponad 500 mg. Należy zwrócić szczególną uwagę na występujący: sód, potas, magnez, wapń. Jest to idealny produkt, który skutecznie nawodni organizm. Poleca się go spożywać każdego dnia, zwłaszcza w upały i przy wzmożonym wysiłku fizycznym.

Drugą najpopularniejszą grupę stanowi woda źródlana, również sprzedawana w plastikowych butelkach. Nie jest już jednak tak wartościowa. Skład minerałów waha się od 150-500 mg/l w całym opakowaniu. Niestety spożywając ją, nie uzupełnimy pierwiastków, które zostały usunięte wraz z potem i moczem. Ale zaleca się ją osobom, które cierpią na nadciśnienie (mała zawartość soli), a także niemowlakom. Z powodzeniem można ją wykorzystać do parzenia kawy i herbaty.

Dużą zaletą powyższych wód jest ich łatwość zakupu. Są na każdej sklepowej półce, a ich koszt nie przekracza 5 złotych.

Oprócz nich mamy także wody stołowe, które są celowo wzbogacane o magnez, wapń i jod. Nadają się głównie dla sportowców i pracowników fizycznych, a także dla osób z chorą tarczycą lub dla cierpiących na łamliwość kości. Swoimi właściwościami sprawia, że dorównuje nawet mineralnej.

 

Możesz również polubić…