Jak prać pieluchy wielorazowego użytku?

Pranie pieluch wielorazowych nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy pralka, która przecież pierze sama. Dawno już minęły czasy kiedy pieluchy trzeba było gotować czy prasować. Współczesne pieluchy wielokrotnego użytku oraz potrzebne do nich wkłady, wyprodukowane są z takich materiałów, które nie wymagają większego zachodu.

Co zrobić z resztkami kupki?

Zanim wrzucimy pieluszkę do pralki lub pojemnika, w którym chcemy ją przechować do czasu prania, należy zwrócić uwagę, żeby usunąć resztki kupki. Można to zrobić nad umywalką, używając silniejszego strumienia wody lub też wrzucić pozostałości do toalety. Warto zaznaczyć, że tak zwanej mlecznej kupki czyli kupki dziecka, które jest wyłącznie na mlecznym pokarmie usuwać nie trzeba. Pranie pieluch to zatem pranie wstępnie oczyszczonych już materiałów.

Jaka temperatura jest najlepsza?

Pranie pieluch wielorazowych przeprowadzamy najlepiej w temperaturze 60°. Można również zastosować pranie w 40°, należy wówczas pamiętać o dodaniu płynu odkażającego. Ważną wskazówką jest to, że zanim przystąpimy do prania zasadniczego powinniśmy włączyć program do płukania i wirowania. Wtedy to resztki moczu i kupki zostaną prawidłowo wypłukane, a pieluszka będzie gotowa do prania właściwego.

W czym prać?

Zanim włączymy pranie zasadnicze, płuczemy i wirujemy pieluszki bez detergentu. Do prania właściwego stosujemy proszek lub płyn. Może to być produkt ekologiczny lub dedykowany dla dzieci, ewentualnie zwykły proszek do białego. Traktujemy pieluchy jako produkt bardzo brudny, używamy więc całej dawki detergentu. Pranie pieluch wiąże się też z możliwością zatłuszczenia naturalnych wkładów, co może mieć wpływ na ich zmniejszoną chłonność. W związku z tym poleca się pranie w detergentach zawierających mniej niż 5% mydła. Ewentualnie żeby odtłuścić same wkłady, można je co jakiś czas po praniu umieścić w ciepłej wodzie z płynem do naczyń. Po odstaniu kilku godzin należy je przeprać ręcznie, a następnie dokładnie wypłukać w pralce. Na rynku można też znaleźć specjalne produkty, które ułatwią nam przeznaczone do prania pieluch, zarówno ekologiczne jak i hipoalergiczne, czyli bezpieczne dla wrażliwej skóry dziecka. Istnieją również dedykowane pieluchom odplamiacze, które można zastosować w celu usunięcia większych plam.

Stripping – co to takiego?

Stripping to dodatkowe oczyszczanie wkładów, które może znacząco wpłynąć na ich chłonność, a także zlikwidować zapach po ich dłuższym stosowaniu. Jeśli używasz pieluch już jakiś czas warto przeprowadzić na nich taki zabieg. Szczególnie jeśli twoje wkłady są z mikrofibry, która posiada większe tendencje do zabrudzenia złogami. Sam stripping to takie gruntowne czyszczenie. W tym celu należy wyprane wkłady umieścić ponownie w pralce bez detergentu i ustawić temperaturę na 60°-70°. Następnie ustawić program na pranie i płukanie, które będziemy powtarzać 2-3 razy. Jeśli jest taka możliwość warto ustawić płukanie również na ciepłą wodę. Do ostatniego prania można ewentualnie dodać kwasek cytrynowy lub odrobinę octu. Stripping wykonany co kilka tygodni zdecydowanie pomoże w utrzymaniu pieluch w idealnej kondycji.

 

You may also like...