Dzieło życia Coco Chanel

Małą czarna

Mała czarna, to czarna suknia wieczorowa, krojona prosto i często dość krótka. Historycy mody przypisują pochodzenie małej czarnej projektom Coco Chanel i Jean Patou z lat 20. XX wieku, które miały być trwałe, wszechstronne, przystępne, dostępne na możliwie najszerszym rynku i w neutralnym kolorze.
„Mała czarna ” jest uważana za niezbędną do kompletnej garderoby przez wiele kobiet i obserwatorów mody, którzy uważają, że „zasadą mody” jest to, że każda kobieta powinna posiadać prostą, elegancką czarną sukienkę, którą można ubrać lub upiąć w zależności od okazji: na przykład noszona z marynarką i pompami do noszenia w dzień lub z bardziej ozdobną biżuterią i akcesoriami na wieczór lub na oficjalną imprezę, taką jak ślub lub bankiet.

Kolor czarny

Czarny zawsze był bogaty w symbolikę. Na początku XVIII wieku czerń reprezentowała romans i artyzm. Jak powiedziała Ann Demeulemeester: „Czarny jest poetycki. Jak wyobrażasz sobie poetę? W jasnożółtej kurtce? Prawdopodobnie nie.” Na początku XIX wieku czarny został przyjęty przez romantyków, takich jak Byron, Shelley i Keats, ze względu na jego melancholijną aurę. Wraz z początkiem epoki wiktoriańskiej, czarny kolor przeszedł od koloru sztuki do żalu i żałoby – wdowy w żałobie po mężu miały nosić czarne stroje przez co najmniej cztery lata.

Historia małej czarnej

W 1926 roku Gabrielle „Coco” Chanel opublikowała zdjęcie krótkiej, prostej czarnej sukni w American Vogue. Miała długość do łydki, była prosty i ozdobiona tylko kilkoma ukośnymi liniami. Vogue nazwał to „Chanel’s Ford”. Podobnie jak model T, mała czarna sukienka była prosta i dostępna dla kobiet wszystkich klas społecznych. Vogue powiedział również, że mała czarna stanie się „rodzajem munduru dla wszystkich kobiet ” . To, podobnie jak inne projekty domu mody Chanel, pomogły oddzielić kolor czarny od żałoby i pokazać tę sukienkę jako strój wysokiej klasy, ludzie bogatych i eleganckich jak i po prostu praktycznych. Jak sama ogłosiła Coco, „narzuciłam czerń; dzisiaj jest nadal mocna, ponieważ czerń wymazuje wszystko wokół”.

Podbój kina

Mała czarna sukienka nadal cieszyła się popularnością w czasie Wielkiego Kryzysu, głównie dzięki swojej prostocie i elegancji, choć linia nieco się wydłużała. Wpływ Hollywood na modę przyczynił się do popularności małej czarnej sukienki, ale z bardziej praktycznych powodów: ponieważ filmy technicolor stały się bardziej powszechne, filmowcy polegali na małych czarnych sukienkach, ponieważ inne kolory wyglądały na zniekształcone na ekranie. W czasie II wojny światowej styl utrzymywał się częściowo z powodu powszechnej reglamentacji tekstyliów.

 

Możesz również polubić…