Koncerty w plenerze

Charakterystyka koncertów plenerowych

Koncerty na wolnym powietrzu mogą obejmować małe, akustyczne spotkania odbywające się w parku miejskim, a także duże wielodniowe festiwale muzyczne, w których biorą udział jedni z najsłynniejszych gwiazd muzycznych na świecie. Na jednym koncercie można spotkać każdy rodzaj muzyki, na przykład: pop, folk, muzyka klasyczna lub jazzowa.
Imprezy plenerowe wymagają ogromnego planowania, aby zapewnić, że scena będzie widoczna z całego miejsca siedzącego lub stojącego dla publiczności. Często obszar bezpośrednio przed sceną jest pusty bądź przeznaczony do tańca. W przypadku koncertów punkowych i innych energetycznych rodzajów muzyki ten obszar staje się tak zwanym,,mosh pitem” wypełnionym gwałtownie poruszającym się tłumem. Ogólnie rzecz biorąc, dba się o to, by tancerze byli poza sceną, jednak na koncertach punkowych częste są interakcje artystów z publicznością.

Ekologiczne imprezy plenerowe

Koncerty na wolnym powietrzu mogą być bezpłatne dla publiczności lub czasem są sprzedawane bilety na miejscu. W przypadku biletów z wcześniejszą rezerwacją, koncerty odbywają się w zaplanowanych, ogrodzonych miejscach, aby uniknąć nie płacących gości. Używane ogrodzenie jest często tymczasowe. Deszcz może siać spustoszenie na koncercie na świeżym powietrzu. Trawa przed sceną jest często mocno rozdeptana i może wymagać ponownego zasadzenia po imprezie. Dlatego powszechne jest na przykład w Anglii, że odwiedzający otrzymują częściowy zwrot ceny biletu, jeśli podarują worek z nasionami trawy przy wejściu. Koncerty mogą odbywać się w miejscu nie obsługiwanym przez publiczną sieć energetyczną. W takich przypadkach organizatorzy koncertów używają awaryjnych generatorów mocy.

Głośność na koncertach

Wiele koncertów na świeżym powietrzu jest bardzo głośnych, a bez izolacji budynku lub areny, aby powstrzymać hałas się nie obędzie, wymaga to również planowania, aby być pewnym, że koncert nie przeszkadza sąsiadom. Często imprezy plenerowe są organizowane z dala od obszarów mieszkalnych. W wielu miejscach obowiązują przepisy dotyczące hałasu, ograniczające obszary, w których te duże wydarzenia mogły by mieć miejsce.
W przypadku większych imprez scena jest budowana z rusztowań i często obejmuje dach chroniący sprzęt elektryczny przed potencjalnym deszczem. W tym rusztowaniu znajduje się oświetlenie i inne urządzenia do efektów specjalnych. Głośniki są często montowane po prawej i lewej stronie sceny w wieżach, z konsolą mikserską umieszczoną przed sceną.

 

Możesz również polubić…