Jak brzoskwinie wpływają na nasze zdrowie?

Brzoskwinie pochodzą z Chin, gdzie uprawiane były już 4000 lat temu. Do Europy trafiły prawdopodobnie z Persji, dlatego też nazywane były perskimi jabłkami. Początkowo rozpowszechniły się w krajach basenu Morza Śródziemnego. Dziś traktujemy je jako codzienną letnią przekąskę i nie zastanawiamy się, jaki wpływ mają na nasze zdrowie. Tymczasem w rodzinnych Chinach brzoskwinia uznawana jest za symbol szczęścia i długowieczności, co znajduje potwierdzenie w jej właściwościach.

Jak brzoskwinie wpływają na nasz organizm i kto powinien po nie sięgać?

Płynące z sięgania po brzoskwinie korzyści zdrowotne wynikają z obecnych w nich składników odżywczych, ale też z wysokiego stężenia wody, która buduje je w 90%. Tak wysoka jej zawartość jest źródłem działania moczopędnego, przez co brzoskwinie przyczyniają się do usunięcia z organizmu toksyn i szkodliwych substancji powstałych podczas przemiany materii. Dzięki temu wspierają prawidłową pracę układu moczowego i nerek. Dlatego powinny być często wybierane nie tylko przez osoby zmagające się z chorobą nerek, lecz także cierpiące na reumatyzm. Brzoskwinie są również dobrym wyborem dla osób z zaburzeniami pracy układu pokarmowego czy starających się zwalczyć zaparcia. Są to owoce bogate w błonnik, który jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania jelit.

Brzoskwinie nie zawierają tłuszczu ani sodu, za to są źródłem potasu, który ułatwiając wydalanie wody, odciąża układ krążenia, a także wpływa na utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi. Dlatego jest to dobra przekąska dla osób z chorobami krążenia, w tym z nadciśnieniem, a także ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Brzoskwinie zawierają również bor, który zwiększa poziom estronu łagodzącego objawy menopauzy oraz chroniącego przed rozwojem osteoporozy.

Brzoskwinie wykazują także działanie antynowotworowe. Dzieje się tak ze względu na obecność witamin o charakterze antyoksydantów, a przede wszystkim fenoli oraz karotenoidów. Zwalczają one w organizmie wolne rodniki, które odpowiadają za szybkie starzenie się komórek i są powodem wielu chorób, w tym właśnie chorób nowotworowych. Brzoskwinie uznaje się za najefektywniejsze w ochronie przed rakiem piersi oraz nowotworami w jamie ustnej.

Brzoskwinie w ciąży

Brzoskwinie nie tylko mogą, lecz powinny znaleźć się w diecie kobiet w ciąży. Bardzo często stosowane są do ich oprysków nawozy rolnicze, które wspomagają ich rozwój. Ze względu na obecność potasu pomagają uporać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami jak zawroty głowy czy skurcze. Wykazują także pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Witamina C wspiera tworzenie się chrząstek, kości, zębów, mięśni czy żył, a kwas foliowy, czyli witamina B9 chroni przed wadami cewy nerwowej oraz innymi wadami wrodzonymi.

You may also like...