Zdrowe śniadanie dla rocznego dziecka

Zdrowie śniadanie dla rocznego dziecka może zawierać warzywa, owoce, nabiał, jajka i chude mięso. Musi być źródłem koniecznych do prawidłowego rozwoju składników, takich jak: białko, tłuszcze, węglowodany, błonnik. Dobrze, by było urozmaicone i stanowiło źródło witamin.

Składniki idealne na zdrowe śniadanie dla rocznego dziecka

Dziecko, które ukończyło pierwszy rok życia może mieć w swojej diecie wiele produktów, które jedzą już starsze dzieci i być bardzo urozmaicona.
Przy przygotowywaniu posiłków warto brać pod uwagę sezonowe owoce oraz warzywa. Początkowo należy podawać je bez skórki (zwłaszcza pomidory, czy owoce z twardą skórą, takie jak gruszka). Jeśli dziecko nie ma jeszcze ząbków, dobrze jest podawać mu ugotowane na kompot jabłka z cynamonem – z ryżem lub kaszką.
Na śniadanie dla rocznego dziecka można także przygotować jajka. Najlepiej raz – dwa razy w tygodniu. Jajka można podać w formie jajecznicy zrobionej na parze albo ugotowane na twardo. Można także przygotować omlet z warzywami.

Popularnym składnikiem zdrowych śniadań jest również nabiał. Dziecku można podać twarożek z warzywami albo na słodko – z miodem i cynamonem. Warto przy okazji dodać orzechy i migdały, ale w niewielkiej ilości, bo mogą uczulać. Szybkim pomysłem na śniadanie będzie także jogurt z owocami lub z płatkami. Wiele dzieci chętnie je również zupy mleczne. Do zupy można dodać płatki albo kładzione kluski. Składnikiem zupy mlecznej może być również kasza manna.
W diecie dziecka konieczne jest również mięso. Na śniadanie warto zdecydować się na chude wędliny. Najważniejsze, by pochodziły z dobrych źródeł, najlepiej ekologicznych hodowli. Idealnie by było przygotowywać wędliny z kurczaka lub indyka samodzielnie. Wymaga to większego zaangażowania, ale smak takiej szynki będzie nieporównywalnie lepszy od tej, którą można kupić w sklepie.

Żywienie rocznego dziecka

Zasady przygotowywania posiłków dla rocznego dziecka są dość proste. Wystarczy pamiętać, by wybierać produkty:

  • jak najmniej przetworzone,
  • z niewielką ilością soli i cukru (a najlepiej bez nich),
  • z krótkim składem – im krótszy skład produktów kupowanych w sklepie, np. dżemów, serków, tym lepiej,
  • dobrego pochodzenia, najlepiej, by były to produkty ekologiczne.

Mając do dyspozycji cały wachlarz produktów, można codziennie przygotować dziecku zupełnie inny posiłek. Śniadanie to pierwszy i najważniejszy posiłek w ciągu dnia, więc warto zadbać o to, by było pyszne i przede wszystkim pożywne.

 

Możesz również polubić…