Jak wykonać samodzielnie kosztorys budowy domu?

Kosztorys to jeden z najważniejszych dokumentów, gdy planujemy budowę domu. Dobrze przygotowany kosztorys pozwoli oszacować koszty inwestycji, jest wymagany w przypadku starania się o kredyt hipoteczny. Taką dokumentację możemy wykonać samodzielnie, zlecić specjaliście lub wykonać przy pomocy narzędzi internetowych. W kosztorysie powinny być szczegółowe uwzględnione zakresy prac remontowych. Zanim zaczniemy przygotowywać kosztorys budowlany, musimy najpierw wybrać projekt domu. W internecie można kupić gotowe projekty domów. Jest to tańsza opcja niż zamawiania indywidualnie projektu domu. Przed stworzeniem kosztorysu musimy również widzieć, w jakiej technologii chcemy budować budynek. Oto wskazówki jak stworzyć kosztorys.

1. Wybór projekt domu

Mamy do wyboru dwie opcje, wykonanie projektu według naszych oczekiwań lub skorzystanie z gotowego projektu domu. Drugie rozwiązanie jest tańsze i szybsze. W internecie można znaleźć mnóstwo ofert projektu domu, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

2. Kategorie prac

W kosztorysie powinien znaleźć się podział prac budowlanych na kilka kategorii. Po pierwsze trzeba uwzględnić formalności, koszt projektu domu. Drugą kategorią powinny być koszty związane z budową konstrukcji domu. Kolejne kategoria to koszt prac dachowych. Kolejna istotną kategorią są koszty związane ze stolarką zewnętrzną, czyli okna, drzwi wejściowe. Wykonanie stolarki powoduje stan surowy zamknięty domu, wtedy można przechodzić do wykończenia wnętrz w środku. Drzwi wejściowe powinny zapewniać odpowiednią termoizolację, to przez nie może uciekać ciepło z domu. Na tym elemencie nie ma co oszczędzać, solidne drzwi z dobrego drewna posłużą na wiele lat.
W dokumencie powinny znajdować się informacje na temat planowanych kosztów związanych z urządzeniem domu. W każdym kosztorysie należy uwzględnić margines błędu 10%.

3. Wybór firmy budowlanej

Ważnym etapem przy planowaniu budowy jest wybranie ekipy budowlanej, Najlepiej zacząć poszukiwania od poznania rekomendacji firmy budowlanej wśród znajomych i rodziny. Jeśli jednak nikt nam nie poleci solidnej firmy do budowy domu, najlepiej przejrzeć branżowe strony internetowe. Profesjonalna firma w dzisiejszych czasach powinna posiadać stronę internetową, która będzie jej wizytówką. Warto również przeczytać opinie na temat danej firmy, czy należycie wykonuje swoje zadania i na czas. Budowa domy to dość duże i drogie przedsięwzięcia dlatego istotne jest porównanie cen kilku ekip budowlanych, aby mieć rozeznanie w tej sprawie.

Możesz również polubić…