Śluby orientalne

Śluby u muzułmanów

Wszystkie muzułmańskie małżeństwa muszą być ogłoszone publicznie i nigdy nie mogą być podejmowane w tajemnicy. Dla wielu muzułmanów to ceremonia liczy się jako faktyczny ślub wraz z potwierdzeniem tej ceremoni w urzędzie stanu cywilnego, w islamie ślub jest również postrzegany jako umowa prawna, szczególnie w orzecznictwie islamskim. Jednak większość kultur muzułmańskich oddziela zarówno instytucje od meczetu, jak i w przypadku małżeństwa, żaden urzędnik religijny nie jest konieczny, ale bardzo często imam przewodniczy i przeprowadza ceremonię, może on wygłosić krótkie kazanie. Obchody mogą się różnić w zależności od kultury, ale po głównej ceremonii zawsze następuje Walima (bankiet weselny).Z czym wiążą się ślubne wydatki takie jak zespół muzyczny czy wystrój pomieszczenia weselnego. W islamie poligamia jest dozwolona z pewnymi ograniczeniami religijnymi, mimo że przeważająca większość muzułmanów praktykuje monogamię.

Tradycyjne Chińskie śluby

Na tradycyjnych chińskich weselach ceremonia parzenia herbaty jest równoznaczna z wymianą ślubów na zachodniej ceremonii ślubnej. Ten rytuał jest nadal szeroko praktykowany wśród chińskich mieszkańców wsi, jednak młodzi ludzie w większych miastach, a także na Tajwanie, w Hongkongu, Malezji i Singapurze mają tendencję do praktykowania połączenia zachodniego stylu małżeństwa z ceremonią herbacianą. Kiedy panna młoda opuszcza swój dom „kobieta szczęścia” trzyma nad głową czerwony parasol, co oznacza „Podnieś korę, rozłóż liście”. Ta „kobieta szczęścia” powinna być osobą obdarzoną dobrym małżeństwem, zdrowymi dziećmi i mężem oraz długo żyjącymi rodzicami. Inni krewni rozrzucą przed nią ryż, czerwoną i zieloną fasolkę. Czerwony parasol chroni pannę młodą przed złymi duchami, a ryż i fasola mają przyciągnąć uwagę,,dobrych mocy”.Ze względu na niewielką cenę tych symbolicznych składników, ślubne wydatki nie są zbyt uciążliwe.

Rytuały końcowe na Chińskich ślubach

Nowożeńcy klęczą przed rodzicami prezentującymi herbatę. Nowożeńcy również prezentują sobie herbatę, podnosząc wysoko filiżanki, aby okazywać szacunek sobie nawzajem. Goście otrzymujący herbatę zwykle dają pannie młodej prezenty, takie jak biżuteria lub czerwona koperta na przykład. z pieniędzmi. Ceremonia parzenia herbaty jest oficjalnym rytuałem wprowadzającym nowożeńców w swoją rodzinę, a także sposobem, w jaki nowożeńcy okazują szacunek i uznanie rodzicom. Nowożeńcy klękają przed rodzicami, podając herbatę obojgu rodzicom, a także starszym bliskim krewnym. Rodzice wtedy przekazują swoje słowa błogosławieństwa i prezenty nowożeńcom.

 

You may also like...