Przygarnij czworonożnego przyjaciela

Zwierzęta od początku towarzyszą ludzkości. Już w początkach naszego istnienia, nasz prehistoryczny przodek, był uzależniony od występowania stada mamutów. Początkowo jednak było to spowodowane chęcią pozyskania mięsa i potrzebą przetrwania w niesprzyjających warunkach klimatycznych. Z czasem jednak odkryto, że dzika istota, może nie tylko zostać udomowiona, ale i stać się najwierniejszym kompanem.

Psiaki i kociaki w służbie człowiekowi

Miłośników zwierząt na świecie jest coraz więcej. Wiele osób również aktywnie protestuje przed ich wykorzystywanie w przemyśle odzieżowym, kosmetycznym, czy spożywczym. Nasi bracia mniejsi potrafią nie tylko odwzajemnić się wielkim przywiązaniem i miłością, ale i skutecznie wpływają na zdrowie.

Od lat wielu terapeutów i lekarzy zaleca kontakt z czworonogiem. Zbawienny wpływ na rehabilitację dzieci i dorosłych ma szczególnie kontakt ze zwierzętami futerkowymi. Znane są zatem sesje terapeutyczne, w których pies, koń, alpaka, czy kot występuje w roli głównej. Odnotowano nie tylko spadek poziomu kortyzolu, czyli poziomu stresu u osób uczestniczących, ale także obniżenie ciśnienie. Niektórzy poczynili również niezwykłe postępy w sferze emocjonalnej. Kontakt ze zwierzęciem nie tylko uczy łagodności, ale i pozwala na rozwój zaufania do obcej istoty.

Zaadoptuj cztery łapy

Wiele osób podejmuje decyzję o przygarnięciu pod swój dach zwierzęcia. Zanim to jednak uczynimy, warto nieco dłużej rozważyć wszystkie za i przeciw. Jeśli jesteśmy osobami, które większość czasu spędzają poza domem, powinniśmy wiedzieć, że młody pies może źle znieść długotrwałą samotność. Z obawy, że jego pan nie wróci, szczeniak może dosłownie zdemolować cały dom. Niektórzy również nie zwracają uwagę na rasę. Nie każdy pies dobrze znosi zamknięcie w czterech ścianach.

Koty z pozoru znacznie łatwiej znoszą samotność. Warto jednak zadbać, by żwirek w kuwecie zawsze był wymieniony. Chyba nikt nie chciałby odkryć przykrej niespodzianki w bucie lub pościeli.

Zwierzę nie musi pochodzić z certyfikowanej hodowli. Wiele schronisk w całej Polsce prowadzi szeroko zakrojone akcje, których celem jest adopcja psiaków, czy kotów. Doświadczeni opiekunowie oraz behawioryści pomogą nam wybrać odpowiedniego kompana. Sprawdzą, czy cechy naszego domu, usposobienie nasze i zwierzęcia są pokrewne. Poinstruują, jak mogą wyglądać pierwsze dni po adopcji. Podpowiedzą, na co zwrócić uwagę, a czego unikać. Ponadto przygarniając zwierzę ze schroniska mamy pewność, że czworonóg miał zapewnioną pełną opiekę weterynaryjną. Pomimo licznych zalet, warto także mieć świadomość, że pies, czy kot może mieć za sobą traumatyczne przeżycia, być ofiarą porzucenia, przemocy, czy pochodzić z nielegalnej hodowli.

Pamiętajmy, że zwierzę to nie zabawka. Nie dokonujmy tak odpowiedzialnej decyzji pod wpływem impulsu!

 

You may also like...