Od Woodstocku aż po Opener.

Muzyka gra w naszych duszach od zawsze. Pierwsze koncerty urządzane były przy ogniskach, przy których śpiewało się i grało na prymitywnych instrumentach. Kiedy kultura muzyczna dostatecznie się rozwinęła, zaczęto urządzać powszechne koncerty, najczęściej podczas różnych wydarzeń kulturalnych, danej cywilizacji. To właśnie tutaj można się doszukiwać narodzin festiwali muzycznych. Wiemy na pewno, że już w średniowieczu organizowane były turnieje i festyny, które były prekursorami dzisiaj znanych nam festiwali. Zarówno dzisiaj, jak i wtedy, takie imprezy ściągały tysiące osób, a muzycy, którzy grali na tych festiwalach cieszyli się ogromną sławą i powszechnych szacunkiem (tak jak dziś) i to właśnie dlatego rzesze ludzi tak tłumnie przybywały i nadal przybywają na tego typu imprezy.
Narodzin festiwali muzycznych w formie w jakiej je znamy dzisiaj, należy doszukiwać się, tak naprawdę, w pierwszym wielkim festiwalem, od którego wszystko się zaczęło, był kalifornijski Monterey Pop z roku 1967. Był to początek wielkich festiwali muzycznych i to właśnie na nim dostrzeżono wzrastającą siłę muzyki rockowej. Było to tak naprawdę symboliczne rozpoczęcie hippisowskiego lata miłości.
Następny wielki festiwal przeszedł już do historii i znany jest dzisiaj tak dobrze, że każdy choć raz na pewno o nim słyszał. Mowa tutaj oczywiście o Festiwalu Woodstock z roku 1969. To właśnie wtedy odbyły się,,Trzy dni pokoju i muzyki’’, które stały się symbolem zmian społecznych i kulturowych, które z czasem zaczęły ogarniać całe Stany Zjednoczone, a w następnych dekadach, także i świat.

Nasz Woodstock równie mocny!

Festiwale muzyczne w Polsce nie rozwijały się tak prężnie i szybko jak na zachodzie z oczywistych względów. Taka forma rozrywki była bardzo źle odbierana w bloku państw komunistycznych. ,,Zgniły Zachód’’ i jego kapitalizm, były powszechnie potępiane, dlatego też i festiwale były owocem zakazanym. Młodzież, która dostawała tylko strzępki informacji o tym, co dzieje się na zachodzie, z naturalną temu wiekowi zadziornością, próbowała w jakiś sposób zbuntować się przeciwko panującemu systemowi i zrobić podobne festiwale w Polsce.
To właśnie dzięki temu uporowi powstał pierwszy festiwal w Jarocinie, nazywany mianem polskiego Woodstocku. Kiedy upadła żelazna kurtyna, artyści i młodzież od razu otworzyła się na zachód i zaczęły powstawać nas takie festiwale muzyczne jak Woodstock, Operen, Off festiwal i wiele innych, które z czasem zaczęły się rozrastać do ogromnych imprez kulturalnych, odbywających się cyklicznie, każdego lata.

 

You may also like...